MENU

 

 

Every time PhiSciers participate in a competition, they take this advice from the great Greek philosopher Aristotle. These past three months saw them earning victories and making us proud.  Among the winnings our scholars reaped were :

 

  • Regional Schools Press Conference

January 6-9, 2016/Cateel, Davao Oriental

  • 1st Place, News Page for Sci-Wings
  • 1st Place, Feature Page for Sci-Wings
  • 1st Place, Science and Health Page for Sci-Wings
  • 4th Place, Editorial Page for Sci-Wings
  • 5th Place, Sports Page for Sci-Wings
  • 5th Place, Layout and Design for Sci-Wings

 

  • The Clash 2016: Masterminds

January 8, 2016/UP-Mindanao, Davao City

  • Rem Baron Domingo, Junifer Sombilon and Faith Villahermosa (Grade 10) – 1st place, Quiz Bee
  • Felix Arthur Dioso, Dann Lawrence Llabore and Kristi Anne Seredrica (Grade 10) – 2nd place, Quiz Bee
  • Pia Juneea Nebrada (Grade 10) – 3rd place, Extemporaneous Speech

 

  • 2016 Metrobank-MTAP-DepEd Math Challenge Division Elimination Round

January 15, 2016/Sta. Ana National High School, Davao City

  • Tom Manuel Piccio and Christian Derek Alconera (Grade 7) – Rank 2
  • Dino Antonio Fernandez and Diane Ira Carigaba (Grade 8) – Rank 1
  • Lorems Yrol Pedeglorio and Justin Philip Tuazon (Grade 9) – Rank 1
  • Guinevere Soria and Dann Lawrence Llabore (Grade 10) – Rank 1

 

  • Beaver Computing Challenge                   

November 11, 2015/ PSHS-Southern Mindanao Campus, Davao City

  • Tom Manuel Piccio (Grade 7) – Certificate of Distinction
  • Nick Zamoras II (Grade 9) – Certificate of Distinction

Dann Lawrence Llabore (Grade 10) – Certificate of Distinction

 

  • Canadian Senior and Intermediate Math Contest

November 25, 2015/PSHS-Southern Mindanao Campus, Davao City

  • Lorems Yrol Pedeglorio (Grade 9) – Certificate of Distinction
  • Justin Philip Tuazon (Grade 9) – Certificate of Distinction
  • Dann Lawrence Llabore (Grade 10) – Certificate of Distinction
  • Guinevere Soria (Grade 10) – Certificate of Distinction
  • Junifer Sombilon Jr. (Grade 10) – Certificate of Distinction

 

 

  • Kapnayan Chemistry Quiz           

January 22, 2016/ UP-Los Baños, Laguna

  • Dann Lawrence Llabore, Junifer Sombilon Jr. (both Grade 10) and Althea Angela Roy (Grade 9) – 1st Place

 

  • 2016 Metrobank-MTAP-DepEd Math Challenge Division Oral Team Finals           

February 5, 2016/ Sta. Ana National High School, Davao City

  • Tom Manuel Piccio and Christian Derek Alconera - 1st Place (Grade 7)
  • Dino Antonio Fernandez and Diane Ira Carigaba - 3rd Place (Grade 8)
  • Lorems Yrol Pedeglorio and Justin Philip Tuazon - 2nd Place (Grade 9)
  • Guinevere Soria and Dann Lawrence Llabore – 1st Place (Grade 10)

 

  • 13th National Science Quest and Math Quiz

February 5-7, 2016/Teachers’ Camp, Baguio City

  • Patricia Marielle Moralde (Grade 7) – 2nd Place, (Grade 7 Science)
  • Lorems Yrol Pedeglorio (Grade 9) – 5th Place, Individual Category (Mathematics)
  • Lorems Yrol Pedeglorio (Grade 9) and Dann Lawrence Llabore (Grade 10) – 2nd Place, Team Category (Mathematics)

 

  • National Statistics Quiz

February 6, 2016/UP-Diliman, Quezon City

  • Guinevere Soria, Faith Villahermosa (both Grade 10) and Justin Philip Tuazon (Grade 9) – 5th Place

 

  • E-convergence 2016 Essay Writing Contest                                       

February 6-7, 2016/UP-Los Baños, Laguna

  • Felix Arthur Dioso (Grade 10) – 1st Place

 

  • 6th Philippine Geography Olympiad

February 13, 2016/ UP-Diliman, Quezon City

  • Jon Edilpert Morano and Dann Lawrence Llabore (Grade 10) – 1st Place

 

 

  • International Competitions and Assessments for Schools (ICAS) - Science

August 8, 2015; results received February 2016/Holy Child School of Davao, Davao City

  • Clint Eldrick Petilla (Grade 9) – High Distinction Award
  • Riana Gabrielle Gamboa (Grade 7) – Credit Award
  • Junifer Sombilon Jr. (Grade 10) – Credit Award

 

  • International Competitions and Assessments for Schools (ICAS) - Mathematics

August 8, 2015; results received February 2016/Holy Child School of Davao, Davao City

  • Clint Eldrick Petilla (Grade 9) – Distinction Award
  • Junifer Sombilon Jr. (Grade 10) – Distinction Award

 

  • 2016 Metrobank-MTAP-DepEd Math Challenge Regional Oral Team Finals

February 19, 2016/ NEAP Region XI, Davao City

  • Guinevere Soria – 1st Place, Individual Category (Grade 10)
  • Guinevere Soria and Dann Lawrence Llabore – 1st Place, Team Category (Grade 10)

 

  • Davao Regional Athletic Association (DAVRAA) Meet 2016

February 16-19, 2016/Davao del Norte Sports and Tourism Complex, Tagum City

  • Bea Jessica Villanueva (Grade 7) – 400 meter Freestyle Gold; 800 meter Freestyle Gold; 200 meter Individual Medley Gold; 100 meter Backstroke Gold; 4 x 100 Individual Medley Relay Gold; 200 meter Backstroke Silver

 

  • 4th Economic Leaders’ Congress (ELC) Policy Making Contest

February 19-20, 2016/De La Salle University, Manila

  • Arlyn Jave Adlawon, Lianlen Joy Distor, Scott Ko, Kent Patrick Renz Princesa and Yyoni Xandria Marie Tiu (Grade 10) – 1st Place

 

  • All about Indonesia and ASEAN Quiz Show, and, Mathematics and Science Competition          

February 26, 2016/Indonesian School of Davao, Davao City

  • David Cege Cagaanan, Dann Lawrence Llabore (both Grade 10) and Miguel Francisco Rizon (Grade 9) – 1st Place, All about Indonesia and ASEAN Quiz Show
  • Lorems Yrol Pedeglorio (Grade 9) – 1st Place, Mathematics Competition
  • Clint Eldrick Petilla (Grade 9) – 1st Place, Science Competition

 

  • National Geography Challenge

March 5, 2016/University of the Philippines-Diliman, Quezon City

  • Dann Lawrence Llabore, Jon Edilpert Morano and Kent Patrick Renz Princesa (Grade 10) – 3rd Place, Quiz Bee Team Competition
  • Pia Juneea Nebrada (Grade 10) – 2nd Place, Impromptu Speaking Contest

 

 

 

  • ADDU School of Engineering and Architecture Inter High School Quiz Bowl                                      

March 11, 2016/Abreeza Mall, Davao City

  • Felix Arthur Dioso, Dann Lawrence Llabore and Junifer Sombilon (Grade 10) – 1st Place

 

  • ADDU School of Engineering and Architecture Inter High School Dance Showdown                                

March 12, 2016/Abreeza Mall, Davao City

  • Aian Agtay, Joan Audrey Alcantara, Klarisse Cruzado, Kent Patrick Renz Princesa, Camille Jillianne Puentespina, Peter Miles Royeca, Yyoni Xandria Marie Tiu, (all Grade 10), Charles Jared Cañolas, Sophia Puentespina and Nick Zamoras II (Grade 9) – 2nd Place