Quick Links |
Admission |
About Us |
Bids and Awards |
Downloads |
Form Downloads |
Latest Articles
- INVITATION FOR SELECTION : Of Interested Food Service Providers for the Canteen of Philippine Science High School Southern Mindanao Campus for Academic Year 2024-2025
- Job Opportunity (March 26, 2024)
- Request for Quotation (03-11-2024)
- Job Opportunity (March 6, 2024)
- Job Opportunity (February 14, 2024)
- Job Opportunity (February 8, 2024)
- NOTICE OF AWARD : Provision of Security and Protection Services for the CY 2024
- NOTICE OF AWARD : Provision of Janitorial Manpower Services for the CY 2024
- Job Opportunity (December 21, 2023)
- Job Opportunity (December 14, 2023)
2021 Winnings
- Details
- Hits: 3970
2022
International
AWARDS RECEIVED | NAME OF PARTICIPANT/S | TITLE OF COMPETITION | DATE | VENUE | COACH | LINK TO ARTICLE |
Gold Gold Gold Gold Gold Gold Gold Gold Gold Gold Silver Silver Silver Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Merit Merit |
BANDICO, Kyle
NECESITO, Sil Vennxae TIA, Zach Enrico LINDAYAG, Franz Achilles SOVIERA, Elysha Francesca DALIAN, Clarissa Lois YUTIG, Maria Leianna TANGENTE, Patrick Joseph ESPINO, Mary Grace EUGENIO, Leonardo Florenz PORCIL, Lexine AMISTAD, Fhebe Anne ALVARADO, Crispino III TE, Belissa Francheska TUGAS, Duane Andrei James MABINI, Denzel Van LIMBO, Mikael Nathan DAQUIOAG, Gabrielle Dwane FELIX, Nina Gianna FERROLINO, Marljun DAMPAL, Keene |
2022 Hongkong International Mathematical Olympiad (HKIMO) Heat Round | May 29, 2022 |
Ms. Camille A. Casas Ms. Faith Joy M. Cutanda Mr. Jarwin Eli J. Dela Victoria Mr. Ronald A. Gica Mr. Ryan A.Ocumen Mr. Jose Mari E. Ortega |
||
Gold Gold Gold Gold Gold Silver Silver Bronze Bronze Merit Merit |
YUTIG, Maria Leianna TANGENTE, Patrick Joseph LINDAYAG, Franz Achilles TIA, Zach Enrico ESPINO, Mary Grace NECESITO, Sil Vennxae BELTRAN, Warren Dominic TE, Belissa Francheska FERROLINO, Marljun TORREÑA, Christopher John GAMBOA, Rei Dawn Pilar |
Thailand International Mathematical Olympiad (TIMO) 2021-2022 Final Round |
April 2, 2022 |
Ms. Camille A. Casas Ms. Faith Joy M. Cutanda Mr. Jarwin Eli J. Dela Victoria Mr. Ronald A. Gica Mr. Ryan A.Ocumen Mr. Jose Mari E. Ortega |
||
1st Prize 1st Prize 1st Prize 1st Prize2nd Prize 2nd Prize 3rd Prize 3rd Prize 3rd Prize 3rd Prize |
EUGENIO, Leonardo Florenz TANGENTE, Patrick Joseph NECESITO, Sil Vennxae LINDAYAG, Franz Achilles TE, Belissa Francheska YUTIG, Maria Leianna AMISTAD, Fhebe Anne TIA, Zach Enrico ESPINO, Mary Grace DALIAN, Clarissa Lois |
Guangdong Hong Kong-Macao Greater Bay Area Mathematical Olympiad (Big Bay Bei) 2021- 2022 Final Round |
March 20, 2022 |
Ms. Camille A. Casas Ms. Faith Joy M. Cutanda Mr. Jarwin Eli J. Dela Victoria Mr. Ronald A. Gica Mr. Ryan A.Ocumen Mr. Jose Mari E. Ortega |
||
1st Runner-up | RUBILLAR, Jyan L. | Asian English Olympics 2022 | February 13-27, 2022 | Jearvy R. Lañohan |
National / Regional
AWARDS RECEIVED | NAME OF PARTICIPANT/S | TITLE OF COMPETITION | DATE | VENUE | COACH | LINK TO ARTICLE |
2nd Runner-up | CONDEVILLAMAR, Ivan | MCM Cup - Techno Whiz | March 17, 2022 | |||
Best Position Paper for Security Council |
ABAYON, Dan |
UST MUN 2021 | March 10-12, 2022 |
Ms. Ariane Lou M. Sanchez Ms. Lucille B. Datung Puti |
2021
International
AWARDS RECEIVED | NAME OF PARTICIPANT/S | TITLE OF COMPETITION | DATE | VENUE | COACH | LINK TO ARTICLE |
2nd Place, Virtual Abstract Presentation | DE VERA, Angelo JOSE, Katryn Gail GAVIRA, Marc Justin |
Liyang 2021 3rd International Research Conference | December 6-7, 2021 | Dr. Rochelle T. Papasin | ||
1st Place, Virtual Abstract Presentation | BANZON, Taj Liam JUMAMOY, Eloisa Joanne BARBAS, Nick Emil |
Liyang 2021 3rd International Research Conference | December 6-7, 2021 | Mr. Le Grande O. Dolino | ||
Silver Merit Award Bronze Gold |
TORREÑA, Christopher John TE, Belissa Francheska ACELAR, Martisa Lois LINDAYAG, Franz Achilles |
Hong Kong International Science Olympiad (HKISO) | November 28, 2021 | |||
1st Place | GARCIA, Benjamin Angelo A. LOPEZ, Arwen Kristelle A. |
2021 Nuclear Science and Technology Virtual Education Exhibition | November 19-25, 2021 | Ms. Carolyn Mae V. Solamo | ||
Gold
Gold Gold Gold Silver Silver Silver Silver Silver Silver Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze Bronze |
NECESITO, Sil Vennxae LINDAYAG, Franz Achilles TIA, Zach Enrico EUGENIO, Leonardo Florenz LIMBO, Mikael Nathan SITCHON, Francis Alfonzo PORCIL, Lexine Porcil YUTIG, Maria Leianna ALVARADO, Crispino III BARCENAS, Wilhelm Colin ODAL, Princez Mhiel Selvee TUGAS, Duane Andrei GASPAR, Biddy Jo Hansh SOMERA, Elysha Francisca PECSON, David Matthew GAVIRA, Marc Justin DALIAN, Clarissa Lois |
Siam Math and Science Olympics (SIMSO) Mathematics Category | October 31, 2021 |
Ms. Camille A. Casas Ms. Faith Joy M. Cutanda Mr. Ronald A. Gica Mr. Ryan A.Ocumen |
||
1st Place | BURIAS, Derek Royce L. BUSICO, Kian Andrew S. |
International Robot Sumo Tournament 2021 | October 8, 2021 | Mr. Bernard A. Beduya | ||
Bronze Award |
Matthew Gabriel Guinocor |
Hongkong International Computational Olympiad Final Round 2021 | August 28, 2021 | (online) | Camille A. Casas | |
Silver Award |
Sean Bryan Opiso |
Hongkong International Computational Olympiad Final Round 2021 | August 28, 2021 | (online) | Camille A. Casas | |
Merit Award |
Kian Andrew S. Busico | Hongkong International Computational Olympiad Final Round 2021-2022 (Senior Secondary Group) | July 25, 2021 | Virtual | ||
Champion (Secondary 2 Category) |
Franz Achilles Lindayag | Thailand International Mathematical Olympiad | April 3, 2021 | (online) | ||
Second Prize Award (Silver) |
Franz Achilles Lindayag | 2021 Guangdong Hong Kong Macao Greater Bay Area Mathematical Olympiad | March 21, 2021 | (online) | ||
Gold - Preliminary Investigation Video Presentation Bronze - Presentation of Main Topic |
BILLONES, Diane Angeli DOCTOLERO, Yesi Jad Madeit LINDAYAG, Franz Achilles HERRERA, Carlos Joaquin |
10th ASEAN +3 Student Camp (Organizer) ACGS - Korea
|
Jan. 9,10,15,16,17, 2021 |
National / Regional
AWARDS RECEIVED | NAME OF PARTICIPANT/S | TITLE OF COMPETITION | DATE | VENUE | COACH | LINK TO ARTICLE |
Best Film | MAPAYO, Louis Arnulfo Z. LIMLENGCO, Micah Paulina C. |
5th DOST-SEI Indie Siyensya Filmmaking Competition | December 15, 2021 | |||
3rd Place | GENTILES, Demi Julianna L. ROSALES, Violette Gwen Rai E. VERALIO, Arwen Eve M. |
2021 World Antimicrobial Awareness Week Youth | November 26 - December 3, 2021 | Ms. Omega May S. Abantes | ||
1st Runner-up |
BASAN, Shannen Alexa CABRRUBIAS, Alyssa Nicole JAMAYO, Elle Sue |
National Science Communication Contest 2021 | November 26, 2021 | Ms. April Joy A. Andam | ||
1st Runner-up | BURIAS, Derek Royce L. PLARIZA,Gian Paolo D. VERALIO, Arwen Eve M. |
RESILIEMC Game Creation Contest to Beat the Pandemic | November 5, 2021 | Ms. Karen Rachel J. San Pablo | ||
Top 2 | Derek Royce Burias, Kian Andrew Busico | ALL - PSHS Sumo Tournament 2021 | July 9, 2021 | FB Live / Virtual |
Bernard A. Beduya |
|
First Runner Up | Shannen Alexa Basan, Elle Sue Jamayo, Tom Manuel Piccio | Ateneo Chemistry Olympiad Video Presentation | April 24 and 30, 2021 | (online) |
Edengrace C. Jacinto Gian Karlo L. Sam |
|
Champion | Carlos Gabriel Araniego, Maria Leianna Yutig, Crispino Alvarado III | National Mining, Metallurgical, and Materials Engineering Summit | March 26 to 28, 2021 | (online) | Engr. Ace Lonzaga | |
Second Runner Up and Best in Quiz Bee | Tom Manuel Piccio, Warren Dominic Beltran, Mary Grace Espino | National Mining, Metallurgical, and Materials Engineering Summit | March 26 to 28, 2021 | (online) | Ms. Jihan Codizar | |
Champion | Eliza Annet B. Juanitez | ADDU-SEA Fair 2021 Sketch Wars | March 17, 2021 | (via Google Meet) | Engr. Michael V. Nalitan | |
3rd Place | Leener Kate B. Alucilja Kaye Richelle A. Duarte Tom Manuel O. Piccio |
PACSiyensiya Jr. (Junior Chemistry Congress) | February 20, 2021 | (via Zoom) | Engr. Edengrace C. Jacinto | |
Champion | SORIANO, Gabriel | MCM Mathematics Quiz Show | February 19, 2021 | (online) | Ryan A. Ocumen | |
2nd Runner Up | YUTIG, Maria Leianna | MCM Mathematics Quiz Show | February 19, 2021 | (online) | Ryan A. Ocumen | |
1st Place - Science News Writing (Filipino) | DELOS SANTOS, Jucille Kate | Aurum Online Press Conference | February 17, 2021 | (online) | Johnel T. Lumacao | |
3rd Place - Science Feature Writing (English) | SAMSON, Sophia Dominique Ann | Aurum Online Press Conference | February 17, 2021 | (online) | Sheila M. Allong | |
Champion | DE VERA, Angelo Kyle | MCM 4.0 SPEAK UP Impromptu Speaking Contest | February 17, 2021 | (online) | Jearvy R. Lañohan | |
Champion | MENDOZA, David Joseph G. | MCM Science Quiz Show | February 17, 2021 | (online) | Suzette A. Palicte | |
1st Runner Up |
AYOP, Jysel Ashley C. |
MCM Innovation Pitching Competition | February 17, 2021 | (online) | Michelle C. Cuestas | |
Participant | ANDRES, John Gabriel BUE, Lhemuel Sean ESTILLOSO, Eimer Gabriel MASIGLAT, Calvin Luis PEJO, Kent Brian Austin SARGADO, Zeu Rovic Orson |
MCM Mobile Legends Comptetition | February 17, 2021 | (online) | Paulo S. Dionisio | |
Champion | BURIAS, Derek Royce L. | MCM CUP Techno Whiz: The Ultimate IT Quiz Show | February 16, 2021 | (online) | Bernard A. Beduya | |
1st Runner Up | BUSICO, Kian Andrew S. | MCM CUP Techno Whiz: The Ultimate IT Quiz Show | February 16, 2021 | (online) | Bernard A. Beduya | |
Participant | TAMBUANG, Bai | MCM Digital Poster Making | February 16, 2021 | (online) | Trextan Thaddeus B. Sanchez | |
2nd Runner Up | RATILLA, Chester John | MCM CUP Brain Master | February 15, 2021 | (online) | Teresa Pamela G. Soriano | |
First Place | MENDOZA, David | Regional Chemistry Olympiad | January 30, 2021 | (online) | Le Grande O. Dolino | |
Second Place | BANZON, Taj Liam | Regional Chemistry Olympiad | January 30, 2021 | (online) | Le Grande O. Dolino | |
Third Place (Tie) | JAMAYO, Elle Sue | Regional Chemistry Olympiad | January 30, 2021 | (online) | Le Grande O. Dolino | |
Applied Science Category Third Place (Closed-door Defenses) |
ALUCILJA, Leener Kate B. DUARTE, Kaye Richelle A. PICCIO, Tom Manuel O. |
Research Fair 2021 (Organizer) UP Alchemes |
January 29-30, 2021 | (online) | Engr. Edengrace C. Jacinto | |
Fourth Place (Closed-door Defenses) | ARENDAIN, Julia Ysabelle S. PAYE, Neil Andrie P. TUDAS, Khrystyl Jade T. |
Research Fair 2021 (Organizer) UP Alchemes |
January 29-30, 2021 | (online) | Engr. Jehan B. Fabia | |
Life Science Category Category Champion/First Place |
AALA, Andre Louis L. GAMBOA, Riana Gabrielle P. RUSIANA, Phylline Isabelle S. |
Research Fair 2021 (Organizer) UP Alchemes |
January 29-30, 2021 | (online) | Le Grande O. Dolino | |
Physical Science Category Category Runner-up/Second Place |
BASAN, Kyla Alexie V. BENEDICTO, Nathaniel SILVEDERIO, Joseff Ian |
Research Fair 2021 (Organizer) UP Alchemes |
January 29-30, 2021 | (online) | Le Grande O. Dolino | |
Third Place (Closed-door Defenses) | ALINCASTRE, Esther C. LEGITA, Darlene Rose P. UY, Mikhaila B. |
Research Fair 2021 (Organizer) UP Alchemes |
January 29-30, 2021 | (online) | Le Grande O. Dolino and Engr. Gian Karlo L. Sam |
Link to Previous Winnings Articles - Click Here